Μαΐ 13

Επίσκεψη στο θεματικό πάρκο και στο οινοποιείο της περιοχής μας

Οι μαθητές και μαθήτριες της Α ΄ & Β΄ τάξης την Τετάρτη 13 Απριλίου επισκέφθηκαν το θεματικό πάρκο από ανακυκλώσιμα υλικά όπου αναβιώνει “ο θρόνος του βασιλιά Ξέρξη” και το οινοποιείο του κ. Καρρά.

Εκεί οι μαθητές και μαθητριες ξεναγήθηκαν στο θεματικό πάρκο, κάθισαν στο θρόνο του Ξέρξη που είναι κατασκευασμένος από ανακυκλώσιμα υλικά και έγιναν για λίγο βασιλιάδες. Επίσης, κάθισαν και στο θρόνο της Αρτεμισίας που είναι κατασκευασμενος από δέντρο ελιάς 500 ετών! Και φυσικά απόλαυσαν την πανέμορφη θέα που προσφέρει ο χώρος βλέποντας το νησί της Αμμουλιανής και το βούνο Άθως. Έπειτα είδαν τους αμπελώνες, το οινοποιείο, το χώρο παραγωγής και εμφιάλωσης του κρασιού και επιδόθηκαν σε εικαστικές δημιουργίες με φελλό και μούστο. Από εκεί έφυγαν παίρνοντας το καπέλο του αμπελουργου και πολλές εμπειρίες. Ηταν μια όμορφη μέρα και για αυτό ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της ξενάγησης και τον κ. Καρρά.