Την Παρασκευή 1 Απριλίου οι μαθητές & μαθήτριες της Β΄ τάξης επισκέφθηκαν το Λαογραφικό Μουσείο της πόλης μας.
Αφορμή για αυτή την επίσκεψη στάθηκε η Ενότητα της Γλώσσας “Μες στο Μουσείο”. Γνώρισαν αντικείμενα και ασχολίες παλαιότερων εποχών. Θα΄θμασαν τα υφαντά, τις τοπικές ενδυμασίες, τα αγροτικά εργαλεία, τα σεντούκια, τον αργλαειό και πολλά άλλα αντικείμενα της καθημερινής ζωής.
Ευχαριστούμε για την ξενάγηση την κ. Τάνια Μπλε. Η επίσκεψή μας στο Λαογραφικό Μουσείο Ιερισσού ήταν πολύτιμη για όλους μας!
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277596652_654823655587943_9090518016925658039_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277595458_1223557845135453_9186323369434089761_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277609632_685426349389704_4150270752398344466_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277614297_258065046445952_6970249480258842454_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277608351_4868723079907156_7747331168483867251_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277614546_719117005756530_3059357133006097232_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277615374_801059127963936_6056595221082155512_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277674338_1183293559162924_7957755714819371805_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277702230_2078446305651720_951429472699414120_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277822990_1063945794192363_5266872296294875239_n.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2022/04/277862719_522618909422881_7385154892662042025_n-768x1024.jpg)