Μαρ 04

Επίσκεψη στο Πλανητάριο

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου οι μαθητές/τριες των Ε’  και Στ’  τάξεων επισκέφθηκαν το Πλανητάριο στη Θεσσαλονίκη. Οι μικροι μαθητές και μαθήτριες αφού αρχικά περιηγήθηκαν στο χώρο παρακολούθησαν το πρόγραμμα Εκπαιδευτικη Ρομποτική και το Μουσείο Τεχνολογίας. Στο πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής “STEM και Ρομποτική”   προσπάθησαν να δημιουργήσουν και να θεσουν σε λειτουργία μια μπάρα των αυτοκινήτων. Στο Μουσείο Τεχνολογίας ξεναγήθηκαν στις μόνιμες εκθέσεις του  και γνώρισαν από κοντά της τεχνολογία της Αρχαίας Ελλάδας και την Τεχνολογία Μεταφορών μέσα από την εξαιρετική παρουσίαση της εξέλιξης των αυτοκινήτων. Οι μαθητές/τριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έκαναν πολλές ερωτήσεις στους ξεναγούς.

bty

bdr