Δεκ 11

ΓΙΟΡΤ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ – ΣΤ΄ ΤΑΞΗ

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ιερισσού τίμησε και φέτος την επέτειο του Πολυτεχνείου.

Η διευθύντρια του Σχολείου, κα Σοφία Υψηλάντη, πήρε το μικρόφωνο για να προλογίσει τη γιορτή.

Μαθητές της Έκτης τάξης ανέλαβαν το πρόγραμμα της Γιορτής και τα κατάφεραν πολύ καλά.

Οι μαθήτριες Βάσια Χασάπη και Μιχαέλα Μυλωνίδου ήταν οι παρουσιάστριες του προγράμματος.

Στην αρχή παρουσιάστηκαν με τον βιντεοπροβολέα αποσπάσματα βίντεο από τη χουντική επταετία.

Στη συνέχεια παρουσιάστηκε το χρονικό του Πολυτεχνείου από τους/τις μαθητές/ήτριες: Χριστιάννα Κομλίκη, Αστέρη Παρθενιώτη, Φάμπιο Χορανλλί, Έρσλι Μουτσολλάρι, Ρεγγίνα Χορανλλί, Βαγγέλη Μπαρμπούνη.

Στο δεύτερο μέρος του προγράμματος 4 μαθήτριες της Έκτης τάξης τραγούδησαν υπέροχα κάποια τραγούδια που σχετίζονται με τον αντιδικτατορικό αγώνα.

Η Δήμητρα Τζέλιου τραγούδησε το «Προσκύνημα», το «Πώς να σε λησμονήσω» και το «Άσπρη μέρα και για ΄μας».

Η Δανάη Δεσλή το «Τούτο το βράδυ». Η Ρεγγίνα Χορανλλί το «Ο μέρμηγκας» και η Αγγελίνα Βασιλίδη το «Η δική μου η πατρίδα».

Την εκδήλωση παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου, και στο τέλος της όλοι μαζί κατευθύνθηκαν στην πλατεία «Ηρώων» του χωριού, όπου κατέθεσαν λουλούδια προς τιμήν των αγωνιστών του Πολυτεχνείου και του αντιδικτατορικού αγώνα.