Ιούν 27

Γιορτή Λήξης – Αποφοίτηση Στ΄

Την Τετάρτη 23 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο αύλειο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου η Γιορτή Λήξης – Αποφοίτηση της Στ΄ τάξης. Με αφορμή τη συμμετοχή στο Πρόγραμμα “Οι μαθητές/τριες ανακαλύπτουν τα ίχνη του 1821 στον τόπο τους” και ενόψει της επετείου των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση το θέμα της εκδήλωσης αναφερόταν στην επανάσταση στην Χαλκιδική το 1821. Μαθητές/τριες αφηγήθηκαν ιστορικά γεγονότα, απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν ιστορικά τραγούδια της περιοχής και συμμετείχαν σε θεατρικά δρώμενα και χορούς που αναδεικνύουν την ιστορική και πολιτισμική ταυτότητα του τόπου.

Πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές & μαθήτριες για την προσπάθεια που κατέβαλαν και το ωραίο αποτέλεσμα που απέδωσαν.

Ας κρατήσουν οι χοροί και θα βρούμε αλλιώτικα

στέκια επαρχιώτικα βρε…

Kι είτε με τις αρχαιότητες
είτε με ορθοδοξία