Στο πλαίσιο της ενασχόλησης των μαθητών/τριών της Στ΄ τάξης με την επανάσταση στη Χαλκιδική το 1821 δημιουργήθηκε η επαναστατική σημαία των Χαλκιδικιωτών. Η συγκεκριμένη σημαία υιοθετήθηκε από τη σημαία των Υδραίων, καθώς είναι γνωστή η συνεργασία και βοήθεια που είχαν οι αγωνιστές της Χαλκιδικής με το νησί της Ύδρας. Οι μαθητές/τριες έψαξαν και μελέτησαν την καταγωγή της σημαίας και τη σημασία των συμβόλων της.
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2021/06/IMG_20210525_131209-768x1024.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2021/06/IMG_20210525_131544-2-1024x825.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2021/06/IMG_20210526_125814-1024x768.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2021/06/IMG_20210526_125812-1024x768.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2021/06/IMG_20210526_135432-Αντιγραφή-1024x768.jpg)
![](http://2dim-ieriss.chal.sch.gr/site2/wp-content/uploads/2021/06/IMG_20210526_135336-1024x768.jpg)