Μαρ 24

H πολιορκία του Μεσολογγίου

Ανοίγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο μπορείς να παρακολουθήσεις τα ιστορικά γεγονότα που  συνέβησαν στη 2η πολιορκία του Μεσολογγίου

Μαρ 12

Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Ζωγραφικής: Προσφυγιά, η πληγή των λαών

Οι μαθητές/τριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων συμμετείχαν στον διαγωνισμό ζωγραφικής που διοργάνωσε ο Σύλλογος Ποντίων Ευόσμου «Παναγία Κρεμαστή» με θέμα: «Προσφυγιά, η πληγή των λαών» . Ιδού ορισμένες εικαστικές δημιουργίες των μαθητών/τριών εμπνευσμένες από το θέμα. Καλή επιτυχία!

burst

Μαρ 12

Πρόγραμμα: η ελιά, το πολύτιμο δώρο της θεάς Αθηνάς

Στην 7η Ενότητα του βιβλίου της Γλώσσας της Δ΄ τάξης,  οι μαθητές/τριες μέσα από ποιήματα, μύθους, ιστορίες έμαθαν την αξία της ελιάς και του ελαιολάδου.

Έφτιαξαν στην τάξη τους κουλουράκια λαδιού. Προσκλήθηκαν στο εστιατόριο του συμμαθητή τους Ραφαήλ – Αθανασίου, όπου εκεί ο μάγειρας κ. Μιχάλης μαγείρεψε για τους μαθητές  και τις μαθήτριες λαδερά φαγητά.

Τους ευχαριστούμε πολύ!

Μαρ 04

Επίσκεψη στο Πλανητάριο

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου οι μαθητές/τριες των Ε’  και Στ’  τάξεων επισκέφθηκαν το Πλανητάριο στη Θεσσαλονίκη. Οι μικροι μαθητές και μαθήτριες αφού αρχικά περιηγήθηκαν στο χώρο παρακολούθησαν το πρόγραμμα Εκπαιδευτικη Ρομποτική και το Μουσείο Τεχνολογίας. Στο πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής «STEM και Ρομποτική»   προσπάθησαν να δημιουργήσουν και να θεσουν σε λειτουργία μια μπάρα των αυτοκινήτων. Στο Μουσείο Τεχνολογίας ξεναγήθηκαν στις μόνιμες εκθέσεις του  και γνώρισαν από κοντά της τεχνολογία της Αρχαίας Ελλάδας και την Τεχνολογία Μεταφορών μέσα από την εξαιρετική παρουσίαση της εξέλιξης των αυτοκινήτων. Οι μαθητές/τριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έκαναν πολλές ερωτήσεις στους ξεναγούς.

bmd

Φεβ 05

Επίσκεψη Οδοντιάτρου στο σχολείο μας

Την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018 και την Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2019 επισκέφθηκε το Σχολείο μας η οδοντίατρος του Στρατωνίου κ. Ζαφειρία Μπουμποπούλου. Η οδοντίατρος  ενημέρωσε και παρουσίασε  στους/στις μαθητές/τριες τους κινδύνους των δοντιών και των ούλων. Μίλησε για τις τροφές που πρέπει να τρώμε για να έχουμε υγιή δόντια και παρουσίασε το σωστό τρόπο καθαρισμού των δοντιών. Στη συνέχεια προχώρησε στην οδοντιατρική εξέταση των μαθητών/τριών και έδωσε τις απαραίτητες συμβουλές στο καθένα/καθεμία. Την ευχαριστούμε για τη συνεργασία στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας.

Κάλαντα στο χωριό

Την Παρασκεύη 21 Δεκεμβρίου οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν το Δημαρχείο και έψαλαν τα κάλαντα των Χριστουγέννων στον Δήμαχο κ. Γ. Ζουμπα αφού πρώτα ανάγνωσαν μια ευχετήρια κάρτα. Έπειτα έψαλαν τα κάλαντα στα διάφορα μαγαζιά της αγοράς και ευχήθηκαν στους ιδιοκτήτες και υπαλλήλους Καλές Γιορτές & Χρόνια Πολλά!

Χριστουγεννιάτικες προετοιμασίες…

Την  Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου είχαμε τη χαρά να επισκεφθεί το Σχολείο μας «Το Δάσος των Χριστουγέννων». Πρόκειται για μια ομάδα ατόμων που δημιουργούν χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες για μικρους και μεγάλους. Τα παιδιά έφτιαξαν κατασκευές, γλυκά και χρωμάισαν τα προσωπάκια τους με χριστουγεννιάτικα θέματα. Στο τέλος μια ομαδα ζογκλέρ – διασκεδαστές μας χάρισε ένα μουσικοθεατρικοπαιδαγωγικό υπερθέαμα.

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή

Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης παρουσίασαν την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου τη χριστουγεννιάτικη γιορτή που προετοίμασαν με χαρά. Μιά εισαγωγή γεμάτη κατάνυξη και θαλπωρή μας θύμισε το μήνυμα των χριστουγέννων και δύο θεατρικά δρώμενα πλαισιωμένα με χριστουγεννιάτικες μελωδίες και τραγούδια πλημμύρισαν την αίθουσα. Φυσκά στο τέλος δεν έλειψε να εμφανιστεί ο αγαπήμένος Άγιος όλων των παιδιών, ο Αη Βασίλης, που μοίρασε δώρα στα παιδιά, προσφορά του Συλλόγου Γονένω και Κηδεμόνων του Σχολείου μας. Καλές Γιορτές!

dig

dig

Δεκ 26

Επίσκεψη στο θεματικό πάρκο «Οι 12 Άθλοι του Ηρακλή»

Την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν το θεματικό πάρκο «οι 12 Άθλοι του Ηρακλή» που βρίσκεται στο χώρο της  έκθεσης στη Θεσσαλονίκη. Θυμήθκαν και αναβιώσαν τους άθλους μέσα απο διαδραστικές δραστηριότητες που δημιούργησαν οι υπεύθυνοι του θεματικού πάρκου.

Νοέ 23

ΕΠΕΤΕΙΟΣ 17 ΝΟΕΜΒΡΗ

Οι μαθητές/ριες των Ε΄και Στ΄ τάξεω τίμησαν τους μαχητές και ήρωες της εξέργεσης του Πολυτεχνείο με την εορταστική εκδήλωση που ετοίμασαν με τους δασκάλους τους μέσα από θεατρικά δρώμενα, τραγούδια και ποιήματα. Η Ε΄ τάξη με το θεατρικό της «ΚΑΦΕΝΕΙΟΝ Η ΕΛΛΑΣ» και η Στ με το θεατρικό δρώμενο «Τα παιδιά του σήμερα συζητούν για το Πολυτεχνείο και τα παιδιά του χθες πολέμησαν στο Πολυτεχνείο’ Έπειτα όλοι οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας συνοδεύοντας τη γαλανόλελυκη σημαία κατευθύνθηκαν στο Ηρώων για να καταθέσουν λουλούδια και να ψάλλουν τον Εθνικό Ύμνο.

davdav

Παλαιότερα άρθρα «