Ιούν 26

Ημέρα Μουσικής

Τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας μαζί με την καθοδήγηση και διεύθυνση της μουσικού κ. Δήμητρας Τακελα, παρουσίασαν σε εκπαιδευτικούς και γονείς τραγούδια που έμαθαν καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Τη διδασκαλία και εκμάθηση των τραγουδιών είχε η κ. Δήμητρα Τακέλα, η οποία σνέδεψε τους/τις μαθητές/τριες με την κιθάρα της.

Μαΐ 30

Επίσκεψη στην Εκκλησία του Αγίου Νικολάου

Μετά από την γνωριμία μας, την επίσκεψή μας στο σπίτι του Τριαδικού Θεού, εναποθέσαμε τις ελπίδες μας για τη συνέχιση της ζωής μας με εμπιστοσύνη στην Αγάπη του.

Δε θα ξεχάσουμε το λειτουργό  πάτερ Βασίλειο Ανυφαντή του Αγίου Νικολάου Ιερισσού, που δυνάμωσε την πίστη μας και εμπλούτισε τις γνώσεις μας απαντώντας στις απορίες μας για τη Χριστιανική Ζωή.

Μαΐ 22

Ημερά Μνήμης για την Γενοκτονία των Ποντίων

Την Παρασκευή 18 Μαΐου επισκέφθηκε το Σχολείο μας ο κ. Αλέξης Ηλιάδης, συνταξιούχος δάσκαλος με ποντιακές καταβολές. Ο λόγος της επίσκεψής του ήταν για να πραγματοποιήσει μια ομιλία και παρουσίαση αναφορικά με τη Γενοκτονία των Ποντίων ενόψει της Ημέρας Μνήμης που είναι στις 19 Μαΐου. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση με απλό και κατανοητό λόγο κυρίως για τα μικρά παιδιά. Τον ευχαριστούμε πολύ και ευχόμαστε να μας επισκέφθεται κάθε χρόνο για να διατηρούμε ζωντανά τα ιστορικά γεγονότα και να θυμόμαστε…

Μαΐ 18

Πρόγραμμα «Το παιδί και το παιχνίδι»

Ομοιώματα παιχνιδιών

Παίζουμε «Πεντέλιθα» (Πεντόβολα)

Παρουσίαση

Άθυρμα

Αλογάκι

Την Παρασκευή 11 Μαϊου 2018 επισκέφθηκε το Σχολείο μας η  αρχαιολόγος κ. Ολυμπία Νασιώκα και μας παρουσίασε στους/στις μαθητές/τριες των Α, Β Γ και Δ΄ τάξεων  πώς και με τι έπαιζαν τα παιδιά στην αρχαιότητα. Αρχικά μέσω προβολής εικόνων μας παρουσίασε τα ποικίλα που υπήρχαν στην αρχαιότητα κι έπειτα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να πιάσουν ομοιόματα αυτών των παιχνιδιών που κατασκεύασε ο συντηρητής της αρχαιολογίας. Στο τέλος οι μικροί/ές μαθητές/τριες προσπάθησαν να παίξουν ένα παλιό παιχνίδι με καρύδια, τα «Πεντέλιθα» (πεντόβολα). Και φυσικά όσα καρύδια άνοιξαν δε χάσαμε την ευκαιρία να   τα δοκιμάσουμε!

Μαΐ 06

Επίσκεψη στο νεκροταφείο της Αρχαίας Ακάνθου

Οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης την Παρασκευή 27 Απριλίου επισκέφθηκαν το νεκροταφείο της Αρχαίας Ακάνθου και το χώρο συντήρησης των αρχαίων ευρημάτων. Εκεί μας υποδέχθηκε η κ. Ολυμπία, αρχαιολόγος και ξεναγός του αρχαιολογικού χώρου. Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες αφού περιηγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο ακούγοντας με προσοχή την κ. Ολυμπία την υπέβαλαν ερωτήσεις σχετικά με το χώρο και τη δουλειά της. Ήταν πραγματικά μια πολύ ωραία και επικοιδομητική επίσκεψη!

Απρ 25

Καινούριο παιχνίδι στο σχολείο μας!

Χτες παραλάβαμε στο Σχολείο μας το επιτραπέζιο παιχνίδι ποδοσφαιράκι «Air Hockey» και οι μαθητές/τριες δεν σταμάτησαν να παίζουν λεπτό! Αφού πρώτα το συναρμοόγησαν με τη βοήθεια των δασκάλων άρχιζαν να παίζουν μικροί και μεγάλοι.

Το επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι μας αποτελεί προσφορά  γονέων του Σχολείου μας. Τους ευχαριστούμε θερμά για αυτή την πράξη.

Απρ 01

Καλό Πάσχα & Καλή Ανάσταση!

Οι μαθητές/τριες και το Διδακτικό Προσωπικό του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ιερισσού σας εύχονται Καλό Πάσχα και με υγεία να υποδεχτούμε το Άγιο Φως της Αναστάσεως του Κυρίου!

Απρ 01

Βιβλιοτρεχάλα Φιλαναγνωσίας

Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες της Β’  τάξης συμμετείχαν στο Διαγωνισμό Βιλιοτρεχάλα Φιλαναγνωσίας των Εκδόσεων ΨΥΧΟΓΙΟΣ. Τα παιδιά ασχολήθηκαν με την ανάγνωση και επεξεργασία του βιβλίου «Ψηλά τα χέρια» της συγγραφέα Έλενας Αρτζανίδου. Το βιβλίο που αναφέρεται στο σχολικό εκφοβισμίο και την επιλεκτική αλλαλία, άρεσε πολύ στους μικρούς μαθητές και στις μικρές μαθήτριες, οι οποίοι ασχολήθηκαν με την ανάπτυξη των πέντε δράσεων με πολλή όρεξη και φαντασία. Σας παρουσάζουν τα έργα τους! Απολαύστε τα!

Μία ομάδα περίγραψε τον αγαπημένο ήρωα του βιβλίου και τον ζωγράφισε.

Μία άλλη ομάδα φιλοτέχνησε ένα διαφορετικό εξώφυλλο.

Εδώ παρουσιάζονται όλες οι δράσεις από όλες τις ομάδες!

Η τρίτη ομάδα έκανε μια αφίσα αναφορικά με το θέμα του βιβλίου.

Κι εδώ μια από τις ομάδες θέλησε να περιγράψει και να ζωγραφίσει ακόμη ένα ήρωα.

Μαρ 18

Ενδοσχολική επιμόρφωση στις Πρώτες Βοήθειες

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 8 Μαρτίου στο 2ο Δημοτικό Σχολείο σεμινάριο αναφορικά με τις Πρώτες Βοήθειες. Η καθημερινή ενασχόληση των εκπαιδευτικών με τα παιδιά και η προσπάθεια επίλυσης προβλημάτων που δεν αφορουν μόνο το γνωστικό και επικοινωνιακό επίπεδο αλλά και τη σωματική και ψυχική υγεία αυτών οδήγησε στην ανάγκη για επιμόρφωση στις Πρωτες Βοήθειες, κάτι που είναι πλύ χρήσιμο σε όλους και όλες τους ανθρώπους. Ο  κ. Βαγγέλης Χριστοφορίδης και η κ. Αδαμαντία Τσιτσέλα, οργανωτές και κύρια μέλη της ΟΜ.Α.ΔΑ. που υπάρχει στην περιοχή, έκαναν μια άψογη παρουσίαση αναφορικά με την παροχή Πρώτων Βοηθείών και έλυσαν πολλές απορίες μας. Τους ευχαριστούμε πολύ!

Φεβ 19

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Με σύνθημα «Δημιούργησε, επικοινώνησε και μοιράσου με σεβασμό: Ένα καλύτερο Διαδίκτυο  ξεκινάει από εσένα», γιορτάζεται και φέτος, στις 6 Φεβρουαρίου 2018, ημέρα Τρίτη, η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day – SID), καλώντας όλους στη δημιουργία ενός καλύτερου και ασφαλούς διαδικτύου. Οι μαθητές/τριες της Ε΄  τάξης μας παρουσίασαν τους κινδύνους που «κρύβει» το διαδίκτυο αλλά μας έδωσαν και πολύ σημαντικές συμβουλές για την πλοήγησή μας σε αυτό. Την οργάνωση και παρουσίαση της γιορτής επιμελήθηκαν οι δάσκαλοι, κ. Νίκος Γραβάς, δάσκαλος της Ε΄ τάξης, κ. Γιώργος Αλεξιαδης, καθηγητής Πληροφορικής, και η κ. Δήμητρα καθηγήτρια Μουσικής. Στο τέλος οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης μας τραγούδησαν το τραγούδι «Σεβαστείτε» διασκευή του γνωστού τραγουδιου «Despacito». Τη γιορτή πλαισίωσαν και γονείς των παιδιών.

Παλαιότερα άρθρα «