Κάλαντα στο χωριό

Την Παρασκεύη 21 Δεκεμβρίου οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν το Δημαρχείο και έψαλαν τα κάλαντα των Χριστουγέννων στον Δήμαχο κ. Γ. Ζουμπα αφού πρώτα ανάγνωσαν μια ευχετήρια κάρτα. Έπειτα έψαλαν τα κάλαντα στα διάφορα μαγαζιά της αγοράς και ευχήθηκαν στους ιδιοκτήτες και υπαλλήλους Καλές Γιορτές & Χρόνια Πολλά!

Χριστουγεννιάτικες προετοιμασίες…

Την  Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου είχαμε τη χαρά να επισκεφθεί το Σχολείο μας «Το Δάσος των Χριστουγέννων». Πρόκειται για μια ομάδα ατόμων που δημιουργούν χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες για μικρους και μεγάλους. Τα παιδιά έφτιαξαν κατασκευές, γλυκά και χρωμάισαν τα προσωπάκια τους με χριστουγεννιάτικα θέματα. Στο τέλος μια ομαδα ζογκλέρ – διασκεδαστές μας χάρισε ένα μουσικοθεατρικοπαιδαγωγικό υπερθέαμα.

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή

Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης παρουσίασαν την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου τη χριστουγεννιάτικη γιορτή που προετοίμασαν με χαρά. Μιά εισαγωγή γεμάτη κατάνυξη και θαλπωρή μας θύμισε το μήνυμα των χριστουγέννων και δύο θεατρικά δρώμενα πλαισιωμένα με χριστουγεννιάτικες μελωδίες και τραγούδια πλημμύρισαν την αίθουσα. Φυσκά στο τέλος δεν έλειψε να εμφανιστεί ο αγαπήμένος Άγιος όλων των παιδιών, ο Αη Βασίλης, που μοίρασε δώρα στα παιδιά, προσφορά του Συλλόγου Γονένω και Κηδεμόνων του Σχολείου μας. Καλές Γιορτές!

dig

dig

Δεκ 26

Επίσκεψη στο θεματικό πάρκο «Οι 12 Άθλοι του Ηρακλή»

Την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν το θεματικό πάρκο «οι 12 Άθλοι του Ηρακλή» που βρίσκεται στο χώρο της  έκθεσης στη Θεσσαλονίκη. Θυμήθκαν και αναβιώσαν τους άθλους μέσα απο διαδραστικές δραστηριότητες που δημιούργησαν οι υπεύθυνοι του θεματικού πάρκου.

Νοέ 23

ΕΠΕΤΕΙΟΣ 17 ΝΟΕΜΒΡΗ

Οι μαθητές/ριες των Ε΄και Στ΄ τάξεω τίμησαν τους μαχητές και ήρωες της εξέργεσης του Πολυτεχνείο με την εορταστική εκδήλωση που ετοίμασαν με τους δασκάλους τους μέσα από θεατρικά δρώμενα, τραγούδια και ποιήματα. Η Ε΄ τάξη με το θεατρικό της «ΚΑΦΕΝΕΙΟΝ Η ΕΛΛΑΣ» και η Στ με το θεατρικό δρώμενο «Τα παιδιά του σήμερα συζητούν για το Πολυτεχνείο και τα παιδιά του χθες πολέμησαν στο Πολυτεχνείο’ Έπειτα όλοι οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας συνοδεύοντας τη γαλανόλελυκη σημαία κατευθύνθηκαν στο Ηρώων για να καταθέσουν λουλούδια και να ψάλλουν τον Εθνικό Ύμνο.

davdav

Οκτ 12

Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Οι μαθητές/τριες των Ε & Στ  τάξεων την 1η Οκτωβρίου επισκέφθηκαν τις αθλητικές εγκαταστάσεις του ξενοδοχειακού συγκροτήματος Πόρτο Καρράς. Εκεί συνάντησαν και γνώρισαν από κοντά μεγάλες και σημαντικές προσωπικότητες του αθλητισμού, όπως την πρωταθλήτρια Νίκη Μπακογιάννη, τη Νικόλ  Κυριακοπούλου  πρωταθλήτρια του άλμα εις ύψος,  τον Δημήτρη Καφάτο στον χάντμπολ, τον Κολέθρα στην πυγμαχία και πολλούς άλλους. Οι αθλητές και αθλήτριες έπειαξαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες στο κατάμεστο από ζωντάνια αθλητικό κέντρο. Ελπίζουμε κάθε χρόνο να παίρνονται τέτοιες πρωτοβουλίες και να γίνονται δράσεις που να ενθαρρύννουν τα παιδιά στο να ασχοληθούν με τον αθλητισμό.

Οκτ 12

Αγιασμός 11 Σεπτεμβρίου 2018

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου στο πράυλιο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ιερισσού παραγματοκποιήθηκε ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Στο χώρο παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος του Δήμου Αριστοτέλη, κ. Γ. Ζουμπάς, ο Αντιδήμαρχος κ. Δ. Ψιλιάγκος και ο Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίο κ. Γ. Πασχαλίδης για να ευχηθούν στους δασκάλους και δασκάλες καθώς και στους μαθητές και μαθήτριες το νέο σχολικό έτος να είναι γεμάτο υγεία, δημιουργία και όρεξη για μάθηση.

Σεπ 09

Υλικά μαθητή/τριας για τη Στ΄ τάξη

ΥΛΙΚΑ ΜΑΘΗΤΗ1

Σεπ 09

Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2018-΄19

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιά; 2018-΄19 θα πραγματοποιηθεί στον πραύλιο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου την Τρίτη 11 Σεμπτεμβρίου 2018 στις 9:30 π.μ. Οι μαθητές/τριες να έχουν μαζί τους τις τσάντες τους για να παραλάβουν τα σχολικά εγχειρίδια.

Καλή σχολική χρονιά γεμάτη υγεία και καλή φώτιση σε μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς και γονείς!

Η Διευθύντρια και το Διδακτικό Προσωπικό

Ιούν 26

Ημέρα Μουσικής

Τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας μαζί με την καθοδήγηση και διεύθυνση της μουσικού κ. Δήμητρας Τακελα, παρουσίασαν σε εκπαιδευτικούς και γονείς τραγούδια που έμαθαν καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Τη διδασκαλία και εκμάθηση των τραγουδιών είχε η κ. Δήμητρα Τακέλα, η οποία σνέδεψε τους/τις μαθητές/τριες με την κιθάρα της.

Παλαιότερα άρθρα «