Οκτ 12

Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Οι μαθητές/τριες των Ε & Στ  τάξεων την 1η Οκτωβρίου επισκέφθηκαν τις αθλητικές εγκαταστάσεις του ξενοδοχειακού συγκροτήματος Πόρτο Καρράς. Εκεί συνάντησαν και γνώρισαν από κοντά μεγάλες και σημαντικές προσωπικότητες του αθλητισμού, όπως την πρωταθλήτρια Νίκη Μπακογιάννη, τη Νικόλ  Κυριακοπούλου  πρωταθλήτρια του άλμα εις ύψος,  τον Δημήτρη Καφάτο στον χάντμπολ, τον Κολέθρα στην πυγμαχία και πολλούς άλλους. Οι αθλητές και αθλήτριες έπειαξαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες στο κατάμεστο από ζωντάνια αθλητικό κέντρο. Ελπίζουμε κάθε χρόνο να παίρνονται τέτοιες πρωτοβουλίες και να γίνονται δράσεις που να ενθαρρύννουν τα παιδιά στο να ασχοληθούν με τον αθλητισμό.

Οκτ 12

Αγιασμός 11 Σεπτεμβρίου 2018

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου στο πράυλιο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ιερισσού παραγματοκποιήθηκε ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Στο χώρο παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος του Δήμου Αριστοτέλη, κ. Γ. Ζουμπάς, ο Αντιδήμαρχος κ. Δ. Ψιλιάγκος και ο Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίο κ. Γ. Πασχαλίδης για να ευχηθούν στους δασκάλους και δασκάλες καθώς και στους μαθητές και μαθήτριες το νέο σχολικό έτος να είναι γεμάτο υγεία, δημιουργία και όρεξη για μάθηση.

Σεπ 09

Υλικά μαθητή/τριας για τη Στ΄ τάξη

ΥΛΙΚΑ ΜΑΘΗΤΗ1

Σεπ 09

Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2018-΄19

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιά; 2018-΄19 θα πραγματοποιηθεί στον πραύλιο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου την Τρίτη 11 Σεμπτεμβρίου 2018 στις 9:30 π.μ. Οι μαθητές/τριες να έχουν μαζί τους τις τσάντες τους για να παραλάβουν τα σχολικά εγχειρίδια.

Καλή σχολική χρονιά γεμάτη υγεία και καλή φώτιση σε μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς και γονείς!

Η Διευθύντρια και το Διδακτικό Προσωπικό

Ιούν 26

Ημέρα Μουσικής

Τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας μαζί με την καθοδήγηση και διεύθυνση της μουσικού κ. Δήμητρας Τακελα, παρουσίασαν σε εκπαιδευτικούς και γονείς τραγούδια που έμαθαν καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Τη διδασκαλία και εκμάθηση των τραγουδιών είχε η κ. Δήμητρα Τακέλα, η οποία σνέδεψε τους/τις μαθητές/τριες με την κιθάρα της.

Μαΐ 30

Επίσκεψη στην Εκκλησία του Αγίου Νικολάου

Μετά από την γνωριμία μας, την επίσκεψή μας στο σπίτι του Τριαδικού Θεού, εναποθέσαμε τις ελπίδες μας για τη συνέχιση της ζωής μας με εμπιστοσύνη στην Αγάπη του.

Δε θα ξεχάσουμε το λειτουργό  πάτερ Βασίλειο Ανυφαντή του Αγίου Νικολάου Ιερισσού, που δυνάμωσε την πίστη μας και εμπλούτισε τις γνώσεις μας απαντώντας στις απορίες μας για τη Χριστιανική Ζωή.

Μαΐ 22

Ημερά Μνήμης για την Γενοκτονία των Ποντίων

Την Παρασκευή 18 Μαΐου επισκέφθηκε το Σχολείο μας ο κ. Αλέξης Ηλιάδης, συνταξιούχος δάσκαλος με ποντιακές καταβολές. Ο λόγος της επίσκεψής του ήταν για να πραγματοποιήσει μια ομιλία και παρουσίαση αναφορικά με τη Γενοκτονία των Ποντίων ενόψει της Ημέρας Μνήμης που είναι στις 19 Μαΐου. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση με απλό και κατανοητό λόγο κυρίως για τα μικρά παιδιά. Τον ευχαριστούμε πολύ και ευχόμαστε να μας επισκέφθεται κάθε χρόνο για να διατηρούμε ζωντανά τα ιστορικά γεγονότα και να θυμόμαστε…

Μαΐ 18

Πρόγραμμα «Το παιδί και το παιχνίδι»

Ομοιώματα παιχνιδιών

Παίζουμε «Πεντέλιθα» (Πεντόβολα)

Παρουσίαση

Άθυρμα

Αλογάκι

Την Παρασκευή 11 Μαϊου 2018 επισκέφθηκε το Σχολείο μας η  αρχαιολόγος κ. Ολυμπία Νασιώκα και μας παρουσίασε στους/στις μαθητές/τριες των Α, Β Γ και Δ΄ τάξεων  πώς και με τι έπαιζαν τα παιδιά στην αρχαιότητα. Αρχικά μέσω προβολής εικόνων μας παρουσίασε τα ποικίλα που υπήρχαν στην αρχαιότητα κι έπειτα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να πιάσουν ομοιόματα αυτών των παιχνιδιών που κατασκεύασε ο συντηρητής της αρχαιολογίας. Στο τέλος οι μικροί/ές μαθητές/τριες προσπάθησαν να παίξουν ένα παλιό παιχνίδι με καρύδια, τα «Πεντέλιθα» (πεντόβολα). Και φυσικά όσα καρύδια άνοιξαν δε χάσαμε την ευκαιρία να   τα δοκιμάσουμε!

Μαΐ 06

Επίσκεψη στο νεκροταφείο της Αρχαίας Ακάνθου

Οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης την Παρασκευή 27 Απριλίου επισκέφθηκαν το νεκροταφείο της Αρχαίας Ακάνθου και το χώρο συντήρησης των αρχαίων ευρημάτων. Εκεί μας υποδέχθηκε η κ. Ολυμπία, αρχαιολόγος και ξεναγός του αρχαιολογικού χώρου. Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες αφού περιηγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο ακούγοντας με προσοχή την κ. Ολυμπία την υπέβαλαν ερωτήσεις σχετικά με το χώρο και τη δουλειά της. Ήταν πραγματικά μια πολύ ωραία και επικοιδομητική επίσκεψη!

Απρ 25

Καινούριο παιχνίδι στο σχολείο μας!

Χτες παραλάβαμε στο Σχολείο μας το επιτραπέζιο παιχνίδι ποδοσφαιράκι «Air Hockey» και οι μαθητές/τριες δεν σταμάτησαν να παίζουν λεπτό! Αφού πρώτα το συναρμοόγησαν με τη βοήθεια των δασκάλων άρχιζαν να παίζουν μικροί και μεγάλοι.

Το επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι μας αποτελεί προσφορά  γονέων του Σχολείου μας. Τους ευχαριστούμε θερμά για αυτή την πράξη.

Παλαιότερα άρθρα «