Οκτ 06

Παγκόσμια Ημέρα Τρίτης Ηλικίας

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου επισκέφθηκαν το σχολείο μας η πρόεδρος και μέλη του Δ.Σ. του Κ.Α.Π.Η. της Ιερισσού. Η Διευθύντρια αφού καλωσόρισε τα μέλη του Κ.Α.Π.Η. έδωσε το λόγο και ακολούθησε μια ωραία συζήτηση μεταξύ των μαθητών/τριών και των μελών του Κ.Α.Π.Η. , τονίζοντας το σεβασμό και την αγάπη που οφείλουμε στα άτομα της τρίτης ηλικίας και αυτά που μας έχουν προσφέρει τόσα χρόνια με την εμπειρία και τη σοφία τους.

“Τίμα το γήρας, ου γαρ έρχεται μόνον” (Μένανδρος, αρχαίος Έλληνας ποιητής)

Έπειτα μικροί μαθητές και μαθήτριες τις πρόσφεραν ζωγραφίες και απήγγειλαν ποιημάτια και οι μεγαλύτεροι μαθητές και μαθήτριες τις χάρισαν από ένα λουλούδι. Οι κυρίες του Δ.Σ. του Κ.Α.Π.Η. πρόσφεραν κέρασμα σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Τις ευχαριστούμε πολύ για τη όμορφη επίσκεψή τους και τη δημιουργική συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες

“Δις παίδες οι γέροντες” (αρχαιοελληνική παροιμία)