Μαρ 24

Επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821

Οι συνθήκες φέτος δεν μας επέτρεψαν να γιορτάσουμε όπως αρμόζει τη επέτειο της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας. Οι μαθητές και μαθήτριες της Στ τάξης όμως ασχολούνται εδώ και πολύ καιρό με την ελληνική επανάσταση και μέσω του μαθήματος της Ιστορίας αλλά και μέσω των Σχολικών Προγραμμάτων αναφορικά με την επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξή της.

Γεώργιος Καραϊσκάκης από Γιώργο Ρούμκο & Νίκο Τζούμια
Γρηγόριος Δίκαιος ή Παπαφλέσσας: Ασπασία, Γιάννης & Δημήτρης
Μαντώ Μαυρογένους: Ζαχαρένια Πολύζου & Ιωάννα Σπύρου
Αθανάσιος Διάκος: Παύλος Τούμπελης
Οδυσσέας Ανδρούτσος; Κατερίνα & Νικόλας Τζίτζου
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης: Στέλιο Τζούμνιας
Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα: Μαρία Τάσιου
Νικηταράς Σταματελόπουλος: Αστέρης Τζούμνιας, Φάνης Πρίφτης, Παναγιώτης Φιλιάγκουρας & Κωνσταντίνος Σεκέρογλου
Ήρωας της Χαλκιδικής – Καπετάν Στάμος Χάψας: φιλοτέχνησαν οι Δημήτρης Χαλκιάς, Παναγιώτης Φιλιάγκουρας & Νίκος Τζούμιας
Η βιογραφία του Στάμου Χάψα: Κωνσταντίνο Σεκέρογλου, Παναγιώτη Φιλιάγκουρα & Φάνη Πρίφτη

Οι μαθητές & μαθήτριες αφού γνώρισαν και διάβασαν τα δημοτικά τραγούδια, και έμαθαν για τη ζωή των κλεφτών μέσα από αυτά. Φαντάστηκαν ότι έγιναν κλέφτες και έγραψαν το “Ημερολόγιο ενός κλέφτη”. Τα κείμενά τους κοσμούν την τάξη μας!